به نام خدا
مجله زناشویی
مجله ای برای کمک به زوج های جوان جهت بهبود روابط زناشویی
صفحه نخست | آرشيو | مطالب| فيد| مجله نشریه آنلاین
پيشگيري اورژانسي از بارداري
خانمي به داروخانه سيب آمده و از پزشك داروساز، دارويي موثر براي پيشگيري اورژانسي از بارداري مي‌خواهد.


لوونورژسترول عنوان دارويي بسيار كارآمد در اين خصوص است، اما با كوله‌باري اما و اگر كه متاسفانه كمتر كسي در مورد اين دارو اطلاعات لازم را دارد.

در تركيب داروهاي پيشگيري از بارداري، لوونورژسترول از جمله داروهاي بسيار موثر به شمار مي‌رود. اين دارو كه نوعي پروژسترون مصنوعي به شمار مي‌رود، با جلوگيري از ترشح گونادوتروپين‌هاي هيپوفيز قدامي، از تخمك‌گذاري جلوگيري مي‌كند. لوونورژسترول همچنين با تغيير در اندومتر رحم از جايگزيني تخم تشكيل شده در رحم نيز پيشگيري مي‌كند و در حقيقيت با 2 مكانيسم از ايجاد بارداري پيشگيري مي‌كند.

لوونورژسترول را چگونه بايد مصرف كرد؟

يكي از بزرگ‌ترين چالش‌هاي مصرف ضدبارداري‌هاي اورژانسي، عدم اطلاع خانم‌ها از طرز صحيح مصرف اين‌گونه تركيبات است و همين مشكل در بسياري اوقات سبب بروز بارداري‌هاي ناخواسته در افراد مي‌شود. لوونورژسترول كه از جمله موثرترين داروهاي ضدبارداري است، بايد طي 72 ساعت از مقاربت كنترل نشده، اولين دوز اين دارو كه به شكل قرص است، مصرف مي‌شود. هر بسته اين دارو 2 تايي است و شما بايد ظرف مدت 72 ساعت، اولين دوز را حتما مصرف كنيد، سپس از زمان مصرف اولين قرص مدت 12 ساعت آينده نيز بايد دومين قرص را ميل كنيد.
به اين شكل شما تا حد بسيار بالايي احتمال بارداري را كاهش مي‌دهيد.

مصرف لوونورژسترول زير نظر پزشك

1ـ در طول يك ماه بيش از يك بار از بسته‌هاي 2 تايي لوونورژسترول استفاده نكنيد، چراكه باعث عوارض هورموني بسياري برايتان مي‌شود.

2ـ نامنظم شدن قاعدگي از جمله شايع‌ترين عوارض دارويي لوونورژسترول به شمار مي‌رود.

3ـ سردرد، استفراغ، احساس ناراحتي در سينه‌ها، اضافه وزن و خونريزي‌هاي غيرطبيعي از عوارض ديگر لوونورژسترول به شمار مي‌رود.

4ـ توصيه مي‌شود يك تا 2 ساعت پس از مصرف اين دارو يك داروي ضدتهوع هم براي پيشگيري از بروز عوارض ناخواسته آن مصرف شود.

5ـ اين دارو تا 99 درصد از بروز بارداري‌هاي ناخواسته در افراد جلوگيري مي‌كند، اما هرچه زودتر اقدام به مصرف آن شود، اثربخشي‌اش بهتر است.

محصولات زناشویی و غیره

نويسنده : الی | ساعت 0:48 روز ۹۰/۰۸/۰۸
| لينک ثابت


<فرکانس.جم.جام جم.یاهست.ماهواره.نشنال جئو گرافی.پرشین تون.مجله زناشویی.کانال اسپورت>